PortalliPortalli  ForumForum  AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  YöneticilerYöneticiler  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 AĞ Nedİr ???

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
iskeletor
HTT Üyesi
HTT Üyesi
avatar

Mesaj Sayısı : 19
Kayıt tarihi : 19/08/07

MesajKonu: AĞ Nedİr ???   Salı Ağus. 21, 2007 1:11 am

Ağ birbirine kablolarla bağlanmış server, printer, pc, modem gibi birçok haberleşme donanımının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır. Ağ insanların bireyselce değil, ortak çalışmalarını sağlar. Ağ, veri, yazılım ve donanım paylaşımıdır. Küçük bir ağ iki bilgisayardan oluşabileceği gibi, büyük bir ağ binlerce bilgisayar, fax-modem, cd-rom sürücü, printer ve bunun gibi donanımlardan oluşabilir.

Neden Ağa Gereksinim Duyulur?
Ağ zaman ve para kazancı sağlar. Başarı için işletmenin sadece ofis içinde değil, tüm dünya ile haberleşmesi gerekir. Paylaşım söz konusu olduğundan donanım tüm personel tarafından kullanılabilir, her bir birey için extra printer, modem, disk ünitesi gerekmez. Internet erişimi de bir ağ üzerinde paylaştırılabilir.

Ağ Nasıl Çalışır?
Ethernet en genel Ağ yapılanma sistemidir. Ethernet standartlarıyla birlikte gelmiştir. Ethernet ağından gönderilen tüm mesajlar diğer bir donanımın alabileceği standart kodlardan oluşur. İlk olarak XEROX tarafından bulunmuş ve daha sonra DEC, Intel ve XEROX tarafından formulize edilip belirli yöntemleri kullanıp saniyede 10 Mbit veri aktarımı edebilen bir sistem olarak ortaya çıkmıştır.

Ağ Topolojileri?
Üç çeşit Ağ yapısı vardır. Bunlar “star”, “bus” ve “ring” topolojileridir. Star ve Bus mimari en çok kullanılanlarıdır.
Star Yapı
Adından anlaşılabileceği gibi yıldız mimarisindedir. Yani yıldızın merkezinde bir hub veya switch, bunlara bağlı olan tüm noktaları birbirine bağlar (UTP kablo ile). Kablonun bir ucu Ağ adaptör kartına bağlı iken, diğeri hub veya switch’e takılır.
Star Ağ’ ın Yararları
Ekonomik kablolaşma
Hızlı kurulum
Kolay genişletilebilirlik
Switch veya bridge ile genişletilmesi ağ performansını arttırır.
Bağlantıda meydana gelebilecek kopukluk , tüm ağı etkilemez .
Huba yapılan bağlantılar hub üzerindeki bağlantıların durumunu gösteren ışıklar sayesinde durumları anlaşılır ve arıza tesbiti kolaylaşır.
Sakıncaları
Hub ile hub arasındaki bağlantıyı sağlayan kablonun uzunluğu 100m yi geçemez.
Bus Yapı
Bus yapı, omurga yapı olarak ta adlandırılır. Ağ üzerindeki tüm node’lar tek bir hat üzerindedir. Veri bu node’lardan geçerek istenilen node’a ulaşır.
Ağ bağlantısı tek bir koaksiyel kablo ile yapılır. Bu kablonun uçlarına BNC denilen konnektörler bağlanır.
Bus Yapının Yararları
Güvenilir kablo kullanır (koaksiyel kablo).
Basit Ağ genişlemesi sağlar.
Hub veya benzeri merkezi ağ donanımı gerektirmez.
Bus Yapı Sakıncaları
Standartları 30 node’tan fazlasına izin vermiyor.
Ağın toplam uzunluğu 185 mt.’yi geçemez.
Herhangi bir node’un bağlantısının kesilmesi tüm ağı etkiler.
Arıza tesbiti zor.
Server:
Server, dosya depolamak ve bu dosyalara ağ üzerinden erişmek için kullanılan basit bir sistem olabileceği gibi, birçok hard-disk içeren, yedekleme üniteleri ve cd-rom sürücüleri olan kompleks sistemler olabilir. Printer, fax makinaları, modemler, internet erişimi, vs. gibi kaynakların ağ üzerinde paylaşılmasına yardımcı olur. Server’a bağlanan bilgisayarlara istemci (client) denir. Sunucular genelde, veritabanı dosyalarını, birçok yazılım istemcisinin erişimine sunar.
Hub:
Hub’ın görevi kendisine ulaşan sinyalleri alıp yine kendisine bağlı olan ağ donanımlarına dağıtmaktır. Hub bu işlem sırasında bir yineleyici görevi görür ve sinyali güçlendirir.
Mbps:
Saniyede 10 milyon bit (Millions of bits per second)
Switch:
Switch’ler daha kompleks ve daha verimli hub ‘lardır. Portları arasında direk kanal oluşturma yeteneği vardır. Ağ performansını arttırır.
Node:
Bir Ağ Donanımı (hub veya switch gibi) ile haberleşebilen, server, printer, fax makinası, vb.
Çalışma grubu: Küçük haberleşebilen bir grup oluşturabilmek için, tek bir switch veya hub’a bağlı node’lara denir.
10BASE-T Kablo: Her iki ucunda RJ-45 konnektörü bulunan, Kategori 3 kablolamayı destekleyen 10 Mbps Ethernet standardının kablosu.
Server Tabanlı Ağlar
Server tabanlı ağlarda “server” ağın yöneticisidir. Tüm node’lar server’a bağlıdır. (Star yapıda hub aracılığıyla). Bu ağlarda sunucu ortak kullanıma açılan yazılım, printer, fax modem, internet erişimi gibi kaynakları, istemcilerin erişimine sunar.
Sunucu bir hakem gibi davranır ve node’lar bilgi istediğinde önce server’la konuşur ve server istenilen bilginin yerini tesbit ederek, kullanıcın erişim haklarına göre veriye ulaşımını sağlar.
Peer-to-Peer Ağlar
Bu ağ yapısında server kullanılmaz, her bir istemci kendi hard diskine sahiptir. Her node birbiri ile konuşabilir ve istediği bilgi veya servisi alabilir. İstemciler diğer istemcilerin kullanımına açmak istedikleri veri veya servisi
Kablolaşma
Ağ kablolaması, node’lar arasındaki fiziksel hattır. Ethernet standartlarında üç tip kablolama bulunur: Korumasız dolanmış çift tel (UTP), thin (ince) Ethernet (koaksiyel), ve kalın Ethernet. Ağ planlamasında kablolaşma en önemli unsurlardan biridir. Seçilen kablolama yöntemi uzun süre ihtiyaca cevap verebilmeli ve ileri teknolojileri de desteklemelidir.
Dolanmış Çift Tel:
Ağ haberleşme sistemleri ve yüksek dereceli telefon hatlarında kullanılan kablodur. İki çeşidi vardır: Korumalı (STP) ve korumasız (UTP). 10BaseT/100BaseTX standartlarında kullanılır. RJ-45 konnektörlerle sonlandırılır.
Thin Ethernet Koaksiyel:
Ağ koaksiyel, 10Base 2 olarak ta adlandırılır. BNC konnektörleri kullanırlar.
Thick (Kalın) Ethernet:
Standart Ethernet olarak ta adlandırılır. 10 Mbps bandgenişlikli ağlarda kullanılır. Ağır, sert ve kurulumu güç ve pahalı bir kablolama yöntemidir. BNC konnektör kullanırlar.
Fast Ethernet:
100 Mbps veri taşıyabilen sistemdir. 100 BaseTX olarak ta bilinir. 10Base-T Ethernet’le benzerlik gösterir, fakat 10 kat daha hızlıdır.
Korumasız sarılmış çift tel (UTP)
Kategori 3 (10Base-T, 10 Mbps ağlar için) ve Kategori 5 (100Base-TX 100 Mbps Fast Ethernet Ağlar için) kablolama ile kullanılabilir.
İnce, esnek ve RJ-45 konnektörleri ile kurulumu ve kullanımı basittir. En önemli iki yararı, ekonomik olması ve star yapı ağlarda kurulum kolaylığıdır. Diğer bir yararı arıza tespitinin kolaylığı ve hub ile bir node arasındaki bağlantının gitmesi durumunda sadece o node’un ağ özelliklerinden yararlanamaması, bu durumun tüm ağı etkilememesidir.
Eğer bu bağlantı kopukluğu iki hub arasında olursa, hub’lar birbirinden bağımsız olarak çalışmaya devam edebilir. Fakat bu 2 çalışma grubu arasında iletişim kesilmiş olur.
Ağınızı genişletmek istediğinizde, “crossover” kablolama ile hub veya switch’inizi diğer hub veya switch’lere bağlamak mümkün olduğundan ağın büyümesi oldukça kolay olacaktır.
Kablo Kalite Standartları
Ağ standartları 10 Mbps ve 100 Mbps Ethernet ağları için kablo tiplerini belirler. Kategori derecesi kalite veya veri taşıma yeteneğini gösterir. Kategori derecesinin yükselmesi verinin güvenilirliğini arttırır.
Evlerimizde telefon kablosu olarak kullandığımız kablo Kategori 1 kablodur ve RJ-11 konnektör kullanır. Bazı ticari kurumlar telefon hatlarında Kategori 3 kablolama kullanır. Ağ bağlantılarında Kategori 1 kablo kullanılamaz, sadece Kategori 3 ve 5 kullanılır.
Kablo Kalite Standartları
Ağ standartları 10 Mbps ve 100 Mbps Ethernet ağları için kablo tiplerini belirler. Kategori derecesi kalite veya veri taşıma yeteneğini gösterir. Kategori derecesinin yükselmesi verinin güvenilirliğini arttırır.
Evlerimizde telefon kablosu olarak kullandığımız kablo Kategori 1 kablodur ve RJ-11 konnektör kullanır. Bazı ticari kurumlar telefon hatlarında Kategori 3 kablolama kullanır. Ağ bağlantılarında Kategori 1 kablo kullanılamaz, sadece Kategori 3 ve 5 kullanılır.
Kategori 3 UTP
Kategori 3, 10 Mbps band genişliğindeki ağlarda kullanılır . 100 Mbps ağlarda kullanılamaz.
Kategori 5 UTP
Kategori 5, 100Mbps band genişliğinde veri aktarımı yapabilen ağlarda kullanılır. 10 Mbps ağlarda da sorunsuz çalışır fakat Kategori 3’ten biraz pahalıdır. İlerde 100 Mbps’e geçmek isteyen ağlar şimdiden Kategori 5 kablolama kullanabilir.
Koaksiyel Kablolama
Koaksiyel kablo, kablo TV veya bildiğimiz anten kablosuna benzer fakat daha yüksek kalitede veri aktarımına izin verir. Ağlarda kullanılan iki çeşit koaksiyel kablo vardır. Bunlar 10BASE 2 ve 10BASE 5’dir. Kalın koaksiyel günümüzde çok kullanılmaktadır.

BNC konnektör kullanır. Küçük ve orta büyüklükteki ağlarda kullanılır. Güvenilir fakat oldukça pahalıdır. BUS yapı ağlarda kullanılır.

Ağ , bilgisayar ve benzeri sayısal sistemlerin belirli bir protokol altında iletişimde bulunmasını sağlayan sistemdir.Ağ üzerindeki bilgisayarlar birbirlerinden çok uzakta olsalar bile aynı protokol sistemini kullanarak birbirleriyle haberleşebilirler.Ağları 4 ayrı kanalda inceleyebiliriz.

LAN

KAMPÜS AĞI

WAN

UZAK BAĞLANTI

LAN (Local Area Network)

Adından da anlaşılacağı gibi local de yani birbirine yakın ortamlarda bulunan bilgisayarların birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunması için kullanılan network sistemidir.Bir kaç çeşidi olmasıyla beraber günümüzde en çok kullanılan çeşidi paralel bağlantı şeklidir.
Bu sistemin kablolama yapısındaki esneklikten dolayı (Cat 5,CAT 6),kablolama altyapısı bir kez kurulduktan sonra maliyetsiz büyük bir iletim sistemi sağlanabilir.En basitinden 1 HUB ile LAN kurulabilir.
Uygulamaya bağlı olarak seçilebilecek LAN teknolojilerinde bazıları aşağıdadır.

Ethernet (10 ,100 Mbps, 1 Gbps) [Seri Bağlantı,Paralel Bağlantı,Yıldız Bağlantı)

Token Ring (4,16,100 Mbps)

FDDI (100 Mbps)

ATM (155,622 Mbps,1.2 Gbps)

LAN uygulamalarında biraz da maliyetin düşük olması sebebiyle Ethernet çok yoğun kullanıulır.Ağın büyüklüğü arttıkça ATM ve FDDI teknolojileri de seçilebilir.Ancak omurgada bunlar kullanılsa da kenarlarda yine Ethernet kullanılmaktadır.Endüstriyel uygulamalrda Token Ring de seçilmektedir.
Seri Bağlantı çeşidinde,PCler birbiri ardına Koaksiyel(anten kablosu) ile bağlanırlar,fakat arada bir kablo koptuğu veya arıza yaptığı zaman,arızalı kısımdan itibaren diğer pclerin ağdan kopması sonucu ortaya çıkar.Kablonun en son noktasına ise 50 W luk sonlandırıcı takılmalıdır.Paralel bağlantı ise standart bir HUB veya SWITCH ile kurulan,arızanın sadece arızalı PC yi ilgilendirdiği ve local de en çok kullanılan bağlantı yöntemidir.

KAMPÜS AĞ

Bu ağ çeşidi ise LAN ile benzer özelliklere sahip olmasına rağmen, en önemli farkı daha uzak mesafelere hitap etmesidir.İçinde birden fazla LAN sistemini barındırabilir.örnek olarak üniversite ağları verilebilir.Farklı kampüslerdeki LAN ları tek bir merkez altında toplamak amaçlı kullanılabilir.Böylece bu ağ bir çatı durumuna gelir.Ancak kablo seçiminde LAN daki gibi esneklik yoktur,daha uzak mesafelere gidileceği için bakır kablo yerine fiber optik (cam kablo) kullanılması gerekebilir.

Kampüs türü ağlarda 34,100,155,622 Mbps ,1,1.2 Gbps gibi yüksek hızlara erişilebilir.

Kampüs ağında kullanılan teknolojiler:

ATM (155,622 Mbps,1.2 Gbps)

FDDI (100 Mbps)

Ethernet (100 Mbps,1 Gbps)

E1,PRI,E3,WAN bağlantısı (2 Mbps,34 Mbps)

WAN (Wide Area Network)

Bu bağlantı ise birbirinden uzakta olan Kampüs ağlarını ve LAN ları birbirine bağlar.Bu bağlantının en önemli özelliği mesafe,band genişliği ve aradaki iletişim hattının telekomdan kiralanmasıdır.İletişim hızı, band genişliği ile sınırlıdır ve buna göre ücret ödenir,dolayısıyla en iyi şekilde kullanılmalıdır.

Bu bağlantı için çeşitli hız seçenekleri arasında düşük olan (33.6,56 Kbps ) bağlantı ile,yüksek olan (2 Mbps ve üzeri ) bağlantılar yapılabilir.
Kullanılan teknoloji ve standartlar ise;

Analog Hat (.kiralık veya çevrimiçi)

X.25

SMDS

FR

Switched 56K

ISDN

WAN-ATM

xDSL (ADSL,VDSL,...)

Kablolu TV hatları

Uzak Bağlantı

Bu bağlantı yöntemi ise ev veya bir ofiste bulunan bir pc nin merkezi noktadaki bir ağa bağlanması amaçlı kurulur.WAN türünün bir çeşidi olarak düşünülebilir,temel özellik bir kaç kullanıcı olması ve iletim ortamı olarak büyük band genişliği gerektirmemesidir.WAN dan farkı oradaki gibi LAN ları değil de uzaktaki kullanıcıları merkezi yere bağlamasıdır.

Bu bağlantı türünde ise genel olarak Türk Telekom un veya GSM operatörünün sunduğu telefon iletişim sistemi kullanılır.
Kullanılan teknoloji ve standartlar ise;

Analog Hat (.kiralık veya çevrimiçi)

X.25 (Göreceli olarak düşük hız)

ISDN (BRI:128 Kbps,PRI:256 Mbps)

ADSL (1.5-8 Mbps Alış,16-576 Kbps veriş)

LMDS (Yüksek hızlı kablosuz hücresel bağlantı)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
H@CKER
HTT Üyesi
HTT Üyesi
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 468
Şehir : www.hackturkiye.ile.biz
Meslek : H@CKER\'LİK
Kayıt tarihi : 12/08/07

MesajKonu: Geri: AĞ Nedİr ???   Salı Ağus. 21, 2007 10:02 am

€yw bilmeyen yoq tur galiba
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: AĞ Nedİr ???   Salı Ağus. 21, 2007 2:37 pm

paylaşım için saols...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Hacker Namzeti
HTT Üyesi
HTT Üyesi
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 334
Şehir : www.hackturkiye.ile.biz
Meslek : Hack|Hack
Kayıt tarihi : 30/07/07

MesajKonu: Geri: AĞ Nedİr ???   Çarş. Ağus. 22, 2007 1:50 pm

böyle bilgilendirici paylaşımdan dolayı sağol..

Saygılarımla..

_________________


Ne Bizi Sevecek Bir Kız Bulabildik;
Ne De Onların Sevebilecekleri Kadar Basit Olabildik.

BENİM DUYGULARIM YOĞUN BE GÜZELİM!!!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hackturkiye.buygoo.net/
 
AĞ Nedİr ???
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Programlama & İşletim Sistemleri :: Network ve İnternet-
Buraya geçin: